Pojawia się, ale nie znika

Dzisiaj rzecz będzie o barwnikach używanych przeze mnie do produkcji mydeł.
Nawet jeśli nie interesują Was tajniki produkcji, to może Was zainteresować efekt użycia jednego bądź drugiego typu barwnika.
Pierwszy typ do barwniki niemigrujące. Używam ich, gdy mydło jest wielokolorowe, a ja nie chciałabym, by po jakimś czasie kolory zaczęły się ze sobą mieszać.
Szczególnie, że efekt w przypadku czerwonego lub fioletowego z zielonym da mieszankę niezbyt ciekawą, bo burą.

Po co więc używać barwników migrujących?
Jedna kwestia to taka, że mają one ładniejszą kolorystykę i szerszą gamę kolorów (oczywiście z kolorów podstawowych, którymi dysponujemy w barwnikach niemigrujących można uzyskać wszystkie inne, ale czasami wymaga to większego zachodu). Tak więc jeśli tworzymy mydła jednokolorowe barwniki te są bardzo wdzięcznym dodatkiem.
Drugim powodem zastosowania barwników migrujących może być chęć wykorzystanie właściwości tych barwników, czyli ich migracji.
Oto dwa mydełka, w których zastosowałam ten czerwony barwnik migrujący.
W pierwszym mamy różne natężenie barwnika

W drugim do przezroczystej bazy glicerynowej dodałam maleńką ilość barwnika (tak na czubek szpilki, barwniki te są dość mocno skoncentrowane), która rozlała się po mydle

Barwniki tego typu jak widzicie pozwalają otrzymać ciekawe efekty.

A jak długo trwa migracja?
To zależy m.in. od tego ile barwnika daliśmy, a także – jak się okazuje – od koloru i od typu bazy.
Na pierwszym zdjęciu migracja barwnika w bazie glicerynowej przezroczystej w dniu 2 i 11.
Na drugim po tym samym czasie w bazie glicerynowej białej.
Mydełka zostawiam „pod ręką”. Będę robić zdjęcia i aktualizować wpis by pokazać co stało się po dłuższym czasie z mydełkami.
W obu przypadkach mamy do czynienia z dużą koncentracją barwnika. W pojedynczym małym kwadraciku 5mm na 5mm (2 mm grubości) znalazło się po jednej kropli barwnika. W białym niestety pospieszyłam się i wlałam zbyt szybko białą bazę stąd mazaje.

A skoro o barwach i barwnikach mowa…
Bogactwo palety uzyskiwanej z barw podstawowych pokazywałam, ale przy okazji chciałabym przypomnieć jakie efekty można uzyskać z podstawowych kolorów, czyli żółtego, niebieskiego i czerwonego + czarnego oraz białej i przezroczystej bazy mydlanej. 

Kolory uzyskałam z barwników niemigrujących (dodając w różnym natężeniu do mydła przezroczystego lub białego, albo mieszając barwniki), bądź z 3 podstawowych oraz czarnego.
I oczywiście, to jedynie ułamek palety, którą moglibyśmy otrzymać;)

 

Jeśli macie jakiś pomysł na mydełko, spodobało się Wam któreś z dotychczas pokazywanych, pragniecie zrealizować jakieś szalony projekt, to piszcie na info@wolniodnudy.pl, albo kontaktujcie się ze mną na FB.