Bo dzieło oprawy wymaga…

Nie oceniać dzieła po okładce…
Co prawda, to prawda, ale czy okładka może dziełu zaszkodzić?;)

Dzisiaj odsłaniam kulisy powstawania okładki z krukiem. Powstała ona z połączenia dwóch technik. Centralna część zawierająca kluczowy element, czyli kruka, została wykonana w aluminium. Jako bazę wykorzystałam foremkę, którą przeprasowałam przy użyciu Sizzixa. Wybrany wzór, który posłużył za podstawę mojej wariacji na temat kruka, przymocowałam do płytki i za pomocą dłuta kulkowego przekopiowałam główne linie.

1

Wzór tłoczyłam po obu stronach by uzyskać efekt trójwymiarowości. Dłutka miały kulki różnej wielkości od 1 mm do 5 mm. Pióra i dziurki powstały przy użyciu igły.

2

Centralna część została uzupełniona o ramkę z masy Cernit (polimer clay, tym razem wybrałam Cernit, a nie fimo ze względu na większą twardość tej masy). Górny wzór powstał jako odwzorowanie kory drzewa (wkrótce opiszę jak stworzyłam formę), do powstania dolnego posłużył… liść kapusty. Strzykawka do fimo umożliwiła wyciśnięcie równej szerokości paska okalającego. Do ozdobienia paska okalającego posłużyły dłutka, zwinięta z folii aluminiowej kulka oraz… wycinaczka do skórek.

33

Wypiekłam całość zgodnie z zaleceniami producenta (130 stopni przez 30 minut), przykleiłam do okładki, a następnie ozdobiłam. Efekt trójwymiarowości części wykonanych z masy został uwidoczniony dzięki metalicznemu woskowi (daje zaskakujący efekt i jest prosty w użyciu). Całość została uzupełniona czarnymi piórami.

3

A oto okładka w całej swej krasie:)

DSC04525

Przy okazji pokażę, jak obiecywałam, ostateczną wersję okładki smoka o której pisałam miesiąc temu (smok-na-okladke-czyli-polimer-clay-w-natarciu).

DSC04532

DSC04537

Chciałam dodać dodatkowego wyrazu oczom smoka. Pierwotnie próbowałam wykorzystać werniks szklący, który jednak dobrze sprawdza się dodawany cienką warstwą. Podobnie rzecz się miała w przypadku lakieru. Żywica także nie była idealnym rozwiązaniem, więc poszukiwania materiału idealnego trwają;)

A w tym tygodniu jeszcze jedno połączenie, tym razem udane, polimer clayu i żywicy, czyli drzwi do krainy wróżek uchylą się i pozwolą rzucić okiem na ich królestwo.