Wiedza użyteczna choć na szczęście nie na co dzień, czyli jak zdjąć obrączkę lub pierścionek…

Zwykle zdejmowanie takiej biżuterii nie przysparza większych problemów.

Bywa jednak, że mimo szczerych chęci pierścionek lub obrączka zejść z palca nie chcą. Powodem jest opuchlizna, która może mieć różne przyczyny. I tak na prawdę to ta przyczyna decyduje o tym, która z metod będzie skuteczna przy zdejmowaniu obrączki, czy pierścionka.

Jeśli przytyłyśmy/przytyliśmy, zatrzymujemy wodę w organizmie, czy wokół nas jest bardzo gorąco, to z reguły do zdjęcia opornej biżuterii wystarcza jedna z „babcinych metod”: posmarowanie palca wokół obrączki mydłem, tłuszczem, czy kremem i delikatna próba obracania połączona z zsuwaniem. Delikatnie, gdyż walcząc powodujemy, że opuchlizna się zwiększa, co uniemożliwia zdjęcia obrączki.

W przypadku opuchlizny spowodowanej np. wysoką temperaturą warto zanurzyć dłonie w chłodnej, albo nawet w ciepłej wodzie (najlepiej zrobić małą przepierkę lub pozmywać). Nie zaszkodzi kąpiel i mycie głowy, bo wtedy dodatkowo odprężymy się.

Gorzej jeśli obrączki nie możemy zdjąć z powodu ukąszenia owada, czy obrzęku będącego wynikiem złamania/wybicia palca. Mnie przytrafiło się to pierwsze. Ręka nie spuchła bardzo, ale i obrączka i pierścionek już wcześniej schodziły z palca opornie, do tego było gorąco i sytuacja zrobiła się nieciekawa bo i pierścionek i obrączka zaczęły wrzynać się w ciało. Babcine metody nie zadziałały. Pomysły w stylu „owiń palec nitką dentystyczną/folią/wstążką” tylko pogorszyły sytuację (wzmagają opuchliznę). I w tym momencie zostaje jedno: przecięcie pierścionka. Jeśli pierścionek/obrączka są relatywnie wąskie, to uda nam się to zrobić „domowym sposobem” (tak sobie poradziliśmy, a właściwie poradził sobie mój mąż). Co jeśli obrączka jest szeroka? Darujcie sobie obcęgi, bo to nic nie da. Zamiast szukać pomocy na pogotowiu lub u strażaków… udajcie się do jubilera. Jeśli to weekend, albo wieczór (jak to najczęściej w takich sytuacjach bywa), to poszukajcie złotnika wśród znajomych znajomych, albo próbujcie dzwonić do zakładów. Jubilerzy mają bowiem odpowiednie narzędzie by przeciąć obrączkę na palcu (podkładając pod spód kawałek metalu).