Z wizytą w mieście i kraju Mozarta

Pisałam już o tym, ze inspiracje, także te kulinarne leżą na wyciągnięcie ręki, ale oczywiście podróże dają nam nieocenioną okazję do kosztowania nowości. A że w tym roku, podobnie jak w poprzednim, część wakacji spędziłam w Austrii, więc o inspiracjach z ojczyzny Mozarta dzisiaj będzie:)

Austria kojarzy mi się z ciężką, mięsną kuchnią niekoniecznie sprawdzającą się latem.
Ku mojemu zaskoczeniu kuchnia ta wcale nie jest odległa naszej kuchni.

Jeśli z menu wybierzecie Germknödel, to otrzymacie słusznych rozmiarów kluskę na parze nadzianą powidłami śliwkowymi. Germknödel podawane są z sosem waniliowym i niebieskim makiem. Cena ok. 6,5 euro za porcję (1 sztuka).

Austria pampuchy ze śliwką

Jeśli zaś zamówicie Schlipfkrapfen, Schlutzkrapfen czy inne …krapfen to otrzymacie wyborne pierogi (samo krapfen oznacza jednak… pączka). Na zdjęciu poniżej mix (cena 10,5 euro, podane z sałatką z sałaty) Schlipfkrapfen przypominających nasze ruskie pierogi (nadzienie z ziemniaków i cebuli), Schlutzkrapfen ze szpinakiem i twarogiem oraz kolejne z nadzieniem z mielonego wędzonego boczku. Nadzienia podobne do naszych, a jednak zaskakujące:) I to zaskakująco dobre:)

Austria pierogi

Do typowych dań należy także rosół z naleśnikami – Frittatensuppe (cena w schronisku to ok. 3 euro).

W Austrii miałam nadzieję na dobrą kawę, ale niestety wybór napojów kawowych jest znacznie mniejszy niż u południowych sąsiadów, za to ceny znacznie wyższe. O ile za espresso we Włoszech zapłacicie ok. 1 euro, to w Austrii kosztuje ono blisko… 3 euro (poniżej cennik z Salzburga, ale ta kawiarnia nie należała do najdroższych), zaś cappuccino, to wydatek 4 euro (Włochy poniżej 2). W mieście Mozarta kawałek toru Sachera (Sachertorte) potrafi kosztować… 20 euro, ale to poprawka na wyjątkowe miejsce z wyjątkowym widokiem;)

Salzburg kawiarnia

W górskich schroniskach skosztujecie za to domowego ciasta np. Apfelstrudel płacąc za sporą porcję ok. 3,5 euro.

Pod nazwą Kaiserschmarren kryją się natomiast maleńkie omlety (ok. 6 euro)… cóż kwestia gustu, ja wybrałabym Germknödel, albo wytrawne pierogi:)

W samym Salzburgu zauroczyły mnie kanapki (cena ok. 4 euro). Spośród nadzień rybnych także… śledzie.

Salzburg kanapki

A skoro o mieście rodzinnym Mozarta mowa… liczni turyści przybywają do tego uroczego miasta właśnie z powodu związków z tym kompozytorem.dom Mozarta

Nie powinno więc nikogo dziwić, że główne pamiątki z Salzburga odwołują się do słynnego mieszkańca miasta. Znajdziemy słynne czekoladki, koszulki z Mozartem, drewniane lalki na sprężynie, kubki, czy perfumy.

Salzburg pamiątki

Pod nazwą Mozart kryją się także likiery. Zamiast kupować „w  ciemno” dużą butelkę postanowiłam przywieźć z Austrii miniaturki (20ml w markecie kosztuje ok. 1,2 euro, w Salzburgu w centrum i 2,5 euro).

Mozart likier

Niestety zawartość nie jest tak smaczna, jak atrakcyjne jest opakowanie. I dotyczy to niestety zarówno likieru z białą czekoladą, jak i tego z mleczną, gorzką, czy kawowego:(

Salzburg nie tylko Mozartem stoi, ale i… kłódkami miłości. Oczywiście to nie jedyne miasto, którego most ugina się od kłódek, ale tutaj kłódki można kupić także jako pamiątkę.

Salzburg kłódki miłości

A na zakończenie kilka migawek z tego urokliwego miasta, a po nich kilka informacji praktycznych dotyczących cen w Austrii i kosztów wyjazdu do ojczyzny Mozarta.

panoramki Salzburg

migawki z Salzburga

Rozsądnie planując za 10 dniowy urlop dla 4 dorosłych osób (przejazd i wycieczki – łącznie ok. 3500 km, atrakcje, jedzenie) w Karyntii można zapłacić po 1400zł od osoby.
Jak to możliwe?

Paliwo kosztuje tyle co w Polsce lub nawet mniej (ok. 1 euro – ceny połowa lipca 2016), 10-dniowa winieta austriacka 8,8 euro (w przypadku 10-dniowego wyjazdu konieczne jest kupienie 2 winiet), czeska na miesiąc 66zł. Niektóre tunele są w Austrii płatne (w okolicach Spittala 11 euro). Parking w Salzburgu usytuowany jest przy samym starym mieście (koszt to 3-4 euro za godzinę).

Atrakcje: za tygodniową kartę karyncką Kärnten Card uprawniającą do nieodpłatnych wjazdów kolejkami, rejsów statkami, wejść do muzeów (szczegóły na http://www.kaerntencard.at/) płacimy 37 EUR za dwutygodniową 48 EUR (dzieci do 15 roku życia odpowiednio 17 i 24 EUR, dzieci do 7 roku życia, jak również trzecie i kolejne dziecko – nieodpłatnie). Właśnie dzięki tej karcie koszty wyjazdu radykalnie się zmniejszają. W sąsiednich, moich ukochanych, Włoszech za każdy wjazd kolejką przychodzi nam zapłacić 15-20 euro (wjazd i zjazd).

Noclegi (Mallnitz): apartament dla 4 osób (dwie sypialnie, kuchnia, łazienka) 40 EUR za dzień (należy sprawdzić, czy doliczane są dodatkowo koszty pościeli, sprzątania końcowego, opłata klimatyczna itp.), choć w tym przypadku udało nam się trafić na naprawdę niedrogi nocleg (w sierpniu, jak w całej Europie, ceny są znacznie wyższe, czerwiec-wrzesień możecie spokojnie negocjować).

Jedzenie trochę droższe niż w Polsce, ale częściowo przygotowując samodzielnie jedzenie można ograniczyć koszty wyjazdu.
Przykładowe ceny w markecie (Billa) w EUR:
ser żółty 12-15 za kg (dobrej jakości, można kupić ser żółty także za 4 euro za kg),
wędlina dojrzewająca kilkanaście euro
ziemniaki 1,19 za 2,5kg
pomidory 1,49 za kg
ogórki zielone 9,9 za kg
bułki (do upieczenia) 0,7-1,2 za paczkę 6 szt.
masło 2,1
jogurt duży 1,2
śmietana 30% 1,15
kuskus 1,3
ketchup Heinz 2,2
piwo Zipfer 1,0/butelka (+ kaucja)
wino (Merlot) 2,5-3,0
papier toaletowy 2,0 (paczka 10 szt.)

Ceny w restauracjach: mięso grillowane/ryba smażona z dodatkami – duża porcja 10-13 euro, Germknödel 6 euro, Nudelplatte mix (pierogi) 10,9, Fleischnudel (pierogi z boczkiem) 8,9, pizza 6,7-11 euro, makaron 7,5-11, apfelstrudel 3,2, tiramisu 3,6, Coca-cola 2,9 euro, piwo 0,5l – 3,5 euro.

A Karyntia kusi górskimi panoramami, cudownymi dolinami, mnogością wodospadów, niekończącą się wiosną, dobrym jedzeniem. Co ważne Austriacy są niezmiernie życzliwi, a dogadacie się z nimi także jeśli nie znacie niemieckiego (angielski, czy włoski także się sprawdzą).

Więcej o wakacjach w Austrii: i nie tylko

a wkrótce i tegoroczne nowości: Park Miniatur (Klagenfurt), wieża widokowa Pyramidenkogel (Linden niedalego Klagenfurtu), wycieczki wokół Mallnitz, Ankogel, Malta, Gmund.